Sytuacja popowodziowa w uprawach rolniczych - Komunikat 4 – pozostałości w glebie

Sytuacja popowodziowa w uprawach rolniczych - Komunikat 4 – pozostałości w glebie

2024-12-10

 Na terenach dotkniętych klęską powodziową, oprócz strat na plantacjach (zniszczone, zalane rośliny, trudności z wjechaniem na plantacje w celu zebrania roślin uprawnych), niepokój budzi także ewentualna jakość gleby. Silne prądy wody zalały bardzo duże obszary pól uprawnych, ale także mniejsze powierzchnie np. ogrody przydomowe. Woda nieodwracalnie zniszczyła rośliny, zaistniała również obawa, że znajdowały się w niej substancje niebezpieczne lub toksyczne dla przyszłych upraw.

    W związku z powyższym pobrane zostały próbki glebowe z miejsc dotkniętych klęską powodziową (woj. opolskie, powiat nyski; woj. dolnośląskie, powiat kłodzki i powiat jeleniogórski). Próbki były zbierane z różnych plantacji, jak np.: pól, gdzie zasiane już zostały oziminy; kukurydzy; plantacji, gdzie woda była na tyle długo, że nie było możliwości wjechania jakimkolwiek sprzętem w celu jej uprawy i przygotowania pod dalsze zasiewy.

    Próbki gleby po dostarczeniu do laboratorium zostały przesuszone i przesiane, następnie zostały ekstrahowane rozpuszczalnikiem organicznym w obecności soli buforujących w celu izolacji ewentualnych pozostałości poszukiwanych substancji czynnych środków ochrony roślin. Otrzymane ekstrakty dodatkowo oczyszczano i po przefiltrowaniu nanoszono na chromatograf. Docelową analizę przeprowadzono wykorzystując chromatografy: cieczowy i gazowy sprzężone z tandemowymi kwadrupolowymi detektorami mas (LC-MS/MS, GC-MS/MS). W pobranych próbkach gleb poszukiwano pozostałości kilkuset związków pestycydowych.

    Na podstawie uzyskanych wyników z przeprowadzonych analiz, należy podkreślić, że we wszystkich badanych próbkach NIE STRWIERDZONO przekroczeń ani niepokojących ilości pozostałości środków ochrony roślin. W próbkach oznaczano jedynie śladowe ilości substancji czynnych wykorzystywanych do ochrony upraw (np. azoksystrobina, tebukonazol, diflufenikan, mefentriflukonazol czy pendimetalina). Wykryto także, W ŚLADOWYCH ILOŚCIACH antrachinon, który jest substancją niedozwoloną do stosowania w ochronie roślin, ale może pochodzić z innych form działalności człowieka takich jak farmacja, czy produkcja barwników.

    Reasumując, wykryte pozostałości w glebach na terenach po powodziowych nie stanowią zagrożenia dla przyszłych upraw, a ich stężenia w analizowanych próbkach były na poziomie śladowym i nie stanowią zagrożenia dla roślin, a tym samym dla zdrowia zwierząt i człowieka.